Aliexpress te dropshipping nasil yapilir _  Klavuz - Web Ticaret

Aliexpress ile Dropship Nasıl Yapılır?

Güvenilir ve verimli bir tedarikçi bulmak, özellikle günümüzde stoksuz satış yapmaya başlamak isteyen herkesin en büyük endişesidir. Envanter tutma ve yönetme ihtiyacını ortadan kaldırıyorsa, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir faaliyet yürütmenize izin vermek için mutlaka güvenilir olmalıdır. Ve tam olarak Aliexpress platformu bu soruna cevap vermeyi mümkün kılıyor! 👌


Aliexpress kendi Dropshipping platformunuzda yeniden satılabilecek ürünleri ve tedarikçileri bulabileceğiniz büyük bir dijital pazar yeridir. Bu platform gerçekten de stoksuz satış yapmak isteyenler için mükemmel fırsatlar sunuyor.


Aliexpress'de faaliyet gösteren satıcıların ve tedarikçilerin çoğunun merkezi Asya'dadır ve bu da sunulan ürünlerin fiyatlarını büyük ölçüde düşürür. Ayrıca müşterilerinin birçoğunun bayi olduğunu biliyorlar ve bu nedenle onlar için daha kolay hale getirmek için gerekli koşulları oluşturuyorlar.


O halde lafı fazla uzatmadan Aliexpress'de Dropshipping nasıl yapılır öğrenelim. Hadi başlayalım!

E-Ticaret Sitenizin Trafiğini Arttırın

Nişinizi veya ürün kategorinizi seçin

Her şeyden önce, nişinizi seçmeniz gerekir. Bir niş seçmek belirli bir ürün kategorisinde uzmanlaşmanıza izin verecek ve bu da belirli bir müşteri kesiminin ilgisini çekme şansınızı artıracaktır.


Aliexpress platformunun " Kategoriler" bölümünde, niş seçiminiz için ilham alabileceğiniz geniş bir ürün türü listesi vardır:

dropshipping avec aliexpress

Bu uzun listeden nişinize uygun kategoriyi seçin veya sadece satmak istediğiniz ürün türlerini seçin. Platformda bulunan kategorilerin sayısı gerçekten çok fazla ve aklınıza gelebilecek niş fikirlerin çoğu orada olmalı.


Kategori seçildikten sonra, seçilen kategoriye karşılık gelen geniş bir ürün yelpazesi göreceksiniz. Tek yapmanız gereken ilginizi çeken ürünleri seçmek. Ancak bu sayısız ürünle karşı karşıya kaldığınızda, doğru seçimi nasıl yapmalısınız? 🤷‍♂️

Satılacak ürünleri bulun

Aliexpress platformu çok geniş bir ürün kataloğuna sahiptir. Bu açıkça bir avantaj, çünkü daha fazla ürün daha fazla olasılık anlamına geliyor. Ancak, hepsi aynı kategoriye ait olan bu çok geniş ürün yelpazesi ile karşı karşıya kalındığında, kaybolmak alışılmadık bir durum değildir.

dropshipping ve aliexpress

"Hangi ürünleri seçmeli? En iyi tedarikçiler nasıl tanınır? Düşük kaliteli bir ürün nasıl belirlenir?"


Aliexpress'te bulunan geniş ürün kataloğuyla karşılaştıklarında çoğu dropshipper'ın aklına gelen tüm sorular burada.


Doğru seçimleri garanti edecek kusursuz bir yöntem olmamasına rağmen, belirli kriterleri dikkate almak düşük kaliteli ürünlerden ve güvenilmez tedarikçilerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bu yöntemleri aşağıda inceleyelim :

  • Sipariş sayısı

Aliexpress'de ürün seçmek için en önemli ve kullanışlı kriterlerden biridir. Çok sayıda sipariş alan bir ürün aslında


sadece talep gören bir ürün olmadığı, aynı zamanda birçok kişinin tedarikçiyide, ürünüde güvenilir bulduğu anlamına gelir. 📦


▶ Bu nedenle en fazla sipariş alan ürünlerin tercih edilmesi ve diğerlerinin elenmesi tercih edilir. Bir kılavuz olarak, 400'den az siparişi olan ürünlerden kaçınmak daha iyidir.

E-Ticaret Sitenizin Trafiğini Arttırın
  • Müşteri degerlendirmeleri

Aliexpress müşterilerine satın alınan ürünleri derecelendirmenin yanı sıra fikirlerini bırakma imkanı sunar. Bu da sizin için büyük bir avantajdır. Satmak istediğiniz ürünün kalitesini ve itibarını öğrenmek için mükemmel bir bilgi şansı olabilir.


Pek çok olumlu yorumla birleşen yüksek bir puan, memnun müşterileri garanti eder. Bu nedenle hatırlanması gereken şey, bir üründe biraz fazla olumsuz görüş bulunuruyorsa, yalnızca işinize zarar verecek düşük kaliteli bir ürün edinme riskiyle karşı karşıya kalmamak için onu ortadan kaldırmanız mantıklı olandır.


▶ Bu nedenle minimum 4,5 yıldızlı ve hiç veya çok az olumsuz yorum gösteren ürünleri tercih edin.

  • Müşteri servisi

Müşteri hizmetlerinin kalitesi, ürün ve tedarikçi seçiminde de önemlidir. Yalnızca müşterilerinin endişelerine nispeten kısa sürede yanıt veren tedarikçileri tercih edin. Herhangi bir ilk siparişten önce onlara soru sorarak onların taleplerinize geri dönüş ve çözüm değerlendirmelerini gözlemleyin. Bu yalnızca ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tedarikçinin güvenilirliğini ve yanıt verebilirliğini değerlendirmenize de olanak sağlayacaktır.


▶ Yanıt vermeyen veya yalnızca birkaç gün sonra yanıt veren bir tedarikçi muhtemelen güvenilmezdir ve başka bir tedarikçi bulmak daha iyi olur. Ek olarak, teslimat için ePacket seçeneğini sunan tedarikçilere maksimum tercih verin. Mükemmel bir maliyet-zaman oranına sahip olmanın yanı sıra, bu ürünlerin teslimatı sırasında daha iyi izlenmesini sağlar.

dropshipping shopify ve aliexpress
  • Görüntü kalitesi

Dropshipping yapmak için ürünlerinizin mükemmel ve güzel fotoğraflarına sahip olmanız önemlidir. Platformda ürünlerinizi seçerken, ürünü mümkün olduğunca sergileyen yeterince yüksek kaliteli fotoğraf olduğundan emin olun. Ürünü kendi e-ticaret sitenize aktardığınızda bu gerçekten çok faydalı olacaktır.


▶ Ayrıca seçmiş olduğunuz görsellerin herhangi bir hakka tabi olmadıklarından ve/veya başka bir siteden kopyalanıp kopyalanmadığından emin olmak için internette küçük bir kontrol gerçekleştirin. Bu kontrol önemlidir, daha sonra sizi birçok hayal kırıklığından kurtarabilir.

  • Markasız ve logosuz ürünler seçin

Markasız ürünlere tercih vermek ürün seçerken önerilir. Bunun nedeni, markaların açıkça taklit ve sahteciliğe daha yatkın olmalarıdır.


Aliexpress'de orijinal markalı ürünler bulabileceğinize şüphe yok. Bununla birlikte, bu tür bir ürünü seçmek, Dropshipping yaparken kaçınılması gereken bir risk olmaya devam etmektedir.

  • İyi bir kar marjı olan ürünlere gidin

Ürünlerin fiyatı, seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir unsurdur.

▶ Tedarikçi tarafından sunulan kar marjının da dikkate alınması önemlidir.


Yukarıda verilen tavsiyeler, düşük kaliteli ürünler ve şüpheli tedarikçilerden sizleri koruyacak ve ilgili risklerin önemli bir kısmını ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. Daha sonra size uygun olan ürünleri seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz. 🚀

Aliexpress ürünlerini Dropshipping Mağazasına entegre edin

aliexpress urunlerinizi aliexpresse entegre yapin - dropshipping

Nişinizi buldunuz, ilgilendiğiniz ürünleri Aliexpress'te seçtiniz ve bunların güvenli ve güvenilir bir tedarikçi tarafından satıldığından emin oldunuz. Bir sonraki adım, seçilen ürünleri kendi e-ticaret mağazanıza entegre ederek onları dropshipping ile satabilmeniz olacaktır.


Görüntüleri ve açıklamaları kopyalayıp yapıştırmak gibi basit bir şey yapmaktan çok, detayları düzgünce yazıp eklemeniz sizin web sitenizi diğer web sitelerinden ayrı tutacak ve özel kılacaktır. Bu işlem önemlidir ve büyük bir dikkatle gerçekleştirilmelidir, ihmal etmeyin!

Ürünlerin ithalatı

Aliexpress platformundan ürünleri dropshipping sitenize aktarmak iki farklı şekilde yapılabilir.

İlk yöntem; içe aktarmayı manuel olarak gerçekleştirmektir. Bu, özellikle çok sayıda ürün olduğunda çok sıkıcı hale gelebilir.


İkinci yöntem; ürünleri Oberlo (Shopify ile) veya Expressfy (bir dizi benzer üçüncü taraf uygulaması vardır) gibi bir uygulama kullanarak içe aktarmaktır. Bu uygulamaları kullanmak, ürünleri içe aktardıktan sonra mağazanızı kurmanızı da kolaylaştıracaktır. 🔀

Kendi içeriğinizi yazın

Aliexpress'te bulunan çoğu ürünün zaten bir açıklaması var. Ancak bu açıklamalar her zaman profesyonelce yazılmaz ve çoğu ürünün güçlü yanlarını vurgulamaz. Ayrıca, Aliexpress'deki satıcı açıklamasını kelimesi kelimesine kopyalayarak, yinelenen öğelerin varlığı nedeniyle Google'ın algoritması tarafından cezalandırılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.


Bu nedenle Aliexpress'de seçtiğiniz her bir ürün için kendi açıklamalarınızı yazmanız tercih edilir. Bu nedenle, pazarlama stratejinize uygun olarak iyi yazılmış bir ürün açıklamasına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü her şeyden önce kendi sitenizi özel ve güzel göstermek satış yapmanızı kolaylaştıracaktır.


Mağazanızı doğal referanslar için nasıl optimize edeceğinizi ve SEO sayesinde nasıl satış yapacağınızı öğrenmek için sizi SEO eğitimime katılmaya davet ediyorum. Benim eğitimlerimle size sadece 120 gün sonra, nasıl ayda min 5.000€ satış elde edeceğinizi öğretiyorum.

Fiyatlarınızı belirleyin

Ürünleri ithal ederken, kendi fiyatlarınızı seçmeniz gerekecektir. Piyasaya göre çok pahalı olmayan ürünlerde size iyi bir kar marjı garanti edecek en uygun satış fiyatını seçin.


Gerçekten de pazarlama giderlerinizi toplanan maliyetlerle karşılayabilmeniz gerekir. Genel olarak konuşursak, her bir makale için %50 veya %60'lık bir kar marjı, tüm pazarlama veya reklam harcamalarınızı karşılarken mükemmel bir kâr sağlamanıza olanak tanır. 💰

Müşterilerinize kargo sürelerini belirtin

Aliexpress'deki aktif tedarikçilerin çoğu Çin'de veya Asya'daki diğer ülkelerde bulunmaktadır. Mesafe nedeniyle nakliye ve teslimat süreleri bu nedenle ortalamanın üzerindedir ve bunu platformunuzda açıkça belirtmenizde fayda var. Tedarikçi tarafından Aliexpress'de tahmin edilen nakliye süresine razı olmamanızı tavsiye ederim . 🚚


Teslimatta gecikme olması durumunda müşterilerinizin hayal kırıklığına uğramaması için kendinize birkaç gün zaman tanıyın.

Shopify-dropshipping-aliexpress-kargo

Aliexpress ile Dropshipping Satışı Yapın

Ürünler e-ticaret mağazanıza "ithal edildiğinde" , onları satmanız gerekecektir. İlk siparişleriniz nasıl olacak?


Genel olarak konuşursak, Aliexpress ile dropshipping, normal bir tedarikçi ile dropshipping yaptığınızda olduğu gibi aynı prensibi takip eder. Her durumda, müşterinizin iletişim bilgilerini belirterek tedarikçiden satın alma işlemi gerçekleştirirsiniz. Tedarikçi daha sonra ürünleri belirtilen adrese göndermeyi ve ödemeyi (sizin tarafınızdan) almayı ayarlayacaktır. 🤝


Aliexpress söz konusu olduğunda, platformda bulunan birkaç farklı tedarikçinin ürünlerini yeniden satmanız mümkündür. Tüm bu ürünleri farklı satıcılardan yönetmenin yolunu bulmak için bir liste yapmanızı öneririm.


Bu listede şunları belirteceksiniz :

Bu, Aliexpress'deki tedarikçi tarafından satış fiyatlarında değişiklik olması durumunda sizin için çok yararlı olacaktır. Ayrıca her ürünü tedarikçisiyle kolayca eşleştirebilir ve bir sorun olduğunda onlara daha da yakınlaşabilirsiniz. ✅


Aliexpress platformundan stoksuz satış sitenize ürün aktarmak için kullanılan DSers uygulamasının tüm bunları basitleştirilmiş bir şekilde yapmanıza da olanak tanıdığını unutmayın.

Dropshipping-shopify-aliexpress-urun-siparis-hazirlik

Sipariş hazırlanıyor

Dropshipping sitenizdeki bir müşteriden sipariş aldığınızda , sırayla ürünün siparişini Aliexpress'de başlatmanız gerekir. Daha sonra müşterinizin iletişim bilgilerini Aliexpress'deki tedarikçiye vereceksiniz. Manuel ürün içe aktarmayı seçtiyseniz, tüm müşteri ve sipariş bilgilerini manuel olarak da doldurmanız gerekir.


Ancak, içe aktarma bir uygulama ile otomatik olarak yapıldığında işler çok daha basittir. Sadece birkaç tıklamayla, istenen tüm bilgileri otomatik olarak dolduracaktır. 💯


Kargo teslimatında marka ve logo ambalajın üzerinde olmaması için sipariş verirken, dropshipping yaptığınızı mesajla tedarikçiye bildirmelisiniz "i am a dropshipper, no mark or invoice in the package PLZ ". Bu, teslimat sırasında tedarikçinin müşteriye bir fatura veya indirim veya promosyon teklifi göndermemesini sağlamak içindir. Ayrıca, teslimat koşulları söz konusu olduğunda, mümkünse Çin merkezli tedarikçiler için ePacket veya Aliexpress Standart Shipping seçeneğini seçin.


Genelde Çin'den yapılan teslimatlar temelde deniz yoluyla yapılmaktadır ve kargo teslimat ortalama iki hatta üç ayı bulabilir.


Bir dropshipper olarak, müşterileriniz için paketlerin alınmasındaki bu tür gecikmeler, satışlarınız üzerinde büyük bir negatif etkiye sahip olacak ve siz zarar edeceksiniz. Tüketicilerin artık hızlı teslimat hizmetlerine alıştığını ve siparişlerinin teslimatı için böyle bir gecikmeyi anlamakta zorlanacağını unutmayın.


Bunun müşterilerinizde yaratacağı memnuniyetsizliğin ve dropshipping sitenize olumsuz görüşler bırakarak onlara bildirmeyi unutmayanların yansımalarını söylememe gerek yok. ePacket veya Aliexpress Standart Nakliye seçeneği bu sorunu çözer . 📦


Bu seçeneklerin her ikisi için teslimat sadece 12-14 gün içinde yapılır, bu da geleneksel seçeneğe kıyasla şüphesiz çok büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Ayrıca bu seçenekler, Cainiao veya 17Track gibi çeşitli takip siteleri sayesinde müşterinin ürünün teslimatının başlangıcından nihai varış noktasına kadar uçtan uca takip edilmesini sağlar .

dropshipping-aliexpress-musteri-memluniyeti-aliexpress

Sipariş Aliexpress'e verildikten sonra, bir yanıt için (tedarikçinizin yanıt verme hızına bağlı olarak) bir süre beklemeniz gerekecektir . Ardından, siparişin gerçekten dikkate alındığını ve ürünün belirttiğiniz adrese zaten gönderildiğini belirtmek için size e-posta ile bir mesaj gönderilecektir.


Sipariş edilen ürünün konumunu gerçek zamanlı olarak takip edebilmeniz için mesajda bir takip numarası iletilmelidir. Ardından siparişi işleme koymak için dropshipping "stoksuz satış" sitenize dönebilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, tek yapmanız gereken ürünün gerçekten teslim edilmesini beklemek. 🎯


Müşteriniz ürünü alır almaz, Aliexpress platformu size bir e-posta gönderecek, böylece siparişi gerçekten aldığınızı teyit edebilirsiniz. Bu teyidi gerçekleştirmeden önce müşterinin ürününü sorunsuz bir şekilde teslim aldığını teyit etmesinin beklenmesi tavsiye edilir. Onay işlemi tamamlandıktan sonra, siparişinizi Aliexpress ile tamamen sonuçlandırmış olacaksınız.

aliexpress-dropshipping-shopify-takip-numarasi.png

Faaliyetlerinizi ve Dropshipping sitenizi konsolide edin

İlk satışlarınız yapıldıktan ve ilk memnun müşterilerinizden sonra, sizi stoksuz satış faaliyetlerinizi birleştirmeye davet ediyorum. Bunu yapmak için tedarikçilerinizi ciddiyetlerine ve güvenilirliklerine göre sınıflandırarak başlayın. İlk siparişlerinizde sizi başarısızlığa uğratan ve/veya ürünlerinde kalite ile ilgili şikayetleri veya sorunları olan tedarikçilerden kurtulmaktan çekinmeyin. 🤔


Bir sonraki adım, indirimlerden veya daha iyi fiyat tarifelerinden yararlanmak amacıyla bu güvenilir tedarikçilerle mükemmel ilişkiler kurmak olacaktır. Örneğin siparişleriniz için öncelikli işleme de alınabilirsiniz.


Bunun için çok sayıda ürünlerinizin aynı tedarikçiden geldiğini fark ettiğinizde, profesyonel ilişkilerinizi geliştirmek için kendilerinden e-posta adreslerini veya sosyal ağlardaki adreslerinizi isteyebilirsiniz.


Zamanla aynı tedarikçiye çok sayıda sipariş verdikten sonra, işinizi büyütmenize yardımcı olacak ve önemli avantajlar sağlayacağından emin olabilirsiniz. 📊


Ürünlerin üzerine logonuzu yazdırabilir veya teslimat sırasında kişiselleştirilmiş etiketler ekleyebilirsiniz. Güvenilir tedarikçilerinizle mükemmel ilişkiler geliştirmek, şüphesiz e-mağazanızın geleceği için çok faydalı olacaktır!

dropshipping,shopify,aliexpress,pasif gelir,internet kazanc,tedarikci

Aliexpress Ödeme Yöntemleri

Aliexpress dünyanın her yerinde kullanımını kolaylaştırmak için birçok ödeme seçeneği sunuyor.


Ancak en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı olmaya devam ediyor. Bu nedenle ödemelerinizi Visa, MasterCard, Maestro vb. kartlarla yapabilirsiniz. Bu kartların kullanılmasının, kart şirketi kredisi ile ihtilafa düşmeniz mümkün olduğundan, herhangi bir sorun olması durumunda birçok avantaj sunduğunu unutmayın. 💳


Platforma ilk kaydolduğunuzda, kredi kartı bilgilerinizi doğrulamak iki ila beş gün sürer. Bu süre zarfında, kartı Aliexpress üzerinden sipariş vermek için kullanamayacaksınız.

Sorun olması durumunda ne yapılmalı?

dropshipping,shopify,aliexpress,internet kazanc,pasif gelir,sorun cozme

Bir girişimcinin hayatının uzun ve sakin bir nehir olmadığını hatırlatmama gerek var mı... Aliexpress'ten sipariş verirken sorunlar ortaya çıkabilir. Çoğu zaman bu sorunlar müşterinin sipariş ettiği ürünü almaması ya da memnun kalmamasından kaynaklanmaktadır.


Her şeyden önce, Aliexpress'deki tedarikçilerin büyük çoğunluğunun iade kabul etmediğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Müşterinin siparişini almaması durumunda, duruma dostane bir çözüm sunabilmesi için Aliexpress tedarikçinizle iletişime geçmeniz gerekecektir.


Bu seçenek davanızı kazanmanıza izin vermiyorsa , Aliexpress'in platformda bulunan bir koruma mekanizması olan " Alıcı Koruması " ndan yararlanarak sorun olması durumunda alıcıların haklarını talep etmelerini sağlayabilirsiniz.


Üçüncü taraf olarak Aliexpress, alıcıyı satıcının önüne koyabilir ve sipariş ettiğiniz ürünü tam olarak almanızı sağlayabilir. 45 gün içinde siparişiniz varış noktasına ulaşmazsa, Aliexpress sipariş ettiğiniz ürün için size geri ödeme yapacaktır. 🛍


Aynı durum, ürün teslimatta hasar gördüğünde de geçerlidir. Müşteriden, alınan hasarlı ürünün fotoğraflarını size vermesini isteyin; bunları da tedarikçiye ve bir çözüm bulunması için platforma göndereceksiniz.


Ancak, ürünle ilgili müşteri memnuniyetsizliği ise, kendinizi müşteriye geri ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.


Daha sonra bunu işletme giderlerinize bir maliyet olarak dahil etmeniz gerekecektir. Deneyimden yola çıkarak, ürün açıklamanız ve fotoğraflarınız teslim edilen ürüne karşılık geliyorsa, bu durumlar nadirdir, böylece müşteri paketini aldıktan sonra hayal kırıklığına uğramaz.

Aliexpress ile stoksuz satış (dropshipping)

Kullanım kolaylığı nedeniyle Aliexpress, şüphesiz droopshipng için en iyi platformlardan biridir. Platform artık kanıtlanamaya ihtiyaç duyulmayacak bir güvenilirliğin yanı sıra, alıcıların memnun kalmaları için maksimum koruma hizmeti sunuyor. 🙌


Ancak Aliexpress'te tedarikçilerinizi seçmeden önce, derecelendirme ve karşılanan siparişlerin sayısı gibi bazı temel parametreleri hesaba katmanın önemli olduğunu unutmayın . Bu, platformda bulunan on binlerce tedarikçi arasından en iyi tedarikçileri ve satıcıları ayırmanıza olanak tanır.


Bir niş seçin ve sitenizi doğal referanslar için optimize edin, markanızı geliştirin veya işinizi başlatmak için sadece bir desteğe ihtiyacınız var, evet biz size o desteği vereceğiz ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacağız. Daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki resme tıklayın.


Dropshipping'in Avantajları ve Dezavantajları DEVAMI ...

SEO dropshipping egitim Hakan OCAK Web Ticaret
ANKET
Dropshipping'i nasıl keşfettiniz?

WEB TİCARET

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar,

senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.”

Güncel kalın