Aliexpress te dropshipping nasil yapilir _  Klavuz - Web Ticaret

Aliexpress'de en iyi fiyat nasıl pazarlık edilir?

Aliexpress'te tedarikçiler, sizi başka bir ürün yerine kendi ürünlerini almaya ikna etmek için acımasız bir düelloya tutuşurlar. İndirimler ve promosyon kodları ile her zamankinden daha cazip teklifler sunmak için savaşırlar. Ne yazık ki, bu tür fiyat farklılıklarına maruz kalan bir ürünün mutlaka bir kalite garantisi olmadığını biliyoruz...


Çinli üreticilerle fiyat pazarlığı, doğru bir şekilde uygulandığında, yine de ürünlerde önemli indirimler elde etmenize ve özellikle üzerinde anlaşmaya vardığınız fiyatların dondurulmasına olanak tanır. 🤝


Bu kılavuzda, satıcıların neden fiyatlarını yükselttiğini açıklayacağım ve vahşi artışlara nasıl karşı koyabileceğiniz konusunda bazı ipuçları sunacağım. Ayrıca birçok durumda kullandığımız bazı fiyat ticareti komut dosyalarını da sizinle paylaşacağım.


Aliexpress ile Dropship Nasıl Yapılır?

Bir ürün için nasıl pazarlık yapılır?

Özellikle Asya müzakereleri konusuna değinmeden önce, müzakere ilkelerinin evrensel temellerini hatırlamakta fayda var. İşte bir ürünü en iyi fiyata pazarlık etmenize yardımcı olacak ipuçlarım:

Adım 1: Biraz araştırma yapın

Ticarete başlamadan önce, piyasayı araştırın ve rakiplerin neler sunduğunu görün, böylece ne elde edebileceğiniz konusunda net bir fikir edinebilirsiniz. Makul fiyatın ne olacağını belirleyin ve bir satış elemanını size özel bir teklif sunmaya ikna edebilecek nedenleri listeleyin.


Başka hiçbir tedarikçinin fiyatlarını düşürmediğini görürseniz %50 indirim yapmanıza gerek yok! 🧐

2. Adım: Diyalog kurun

Müzakereyi şöyle bir şey sorarak başlatın:


“Seninle çalışmayı çok isterdim ama bu senin en iyi fiyatın mı? »


Müzakere sürecinde, mümkün olduğunda her zaman kibar ve olumlu bir yaklaşım benimseyin, satıcının sizi gerçek bir profesyonel olarak görmesi için sağlam bir gerekçe sunun.

Aliexpress te dropshipping nasil yapilir _  Klavuz - Web Ticaret

3. Adım : Durumu satıcının bakış açısından düşünün

Müzakereyi şöyle bir şey sorarak başlatın:


“Seninle çalışmayı çok isterdim ama bu senin en iyi fiyatın mı? »


Müzakere sürecinde, mümkün olduğunda her zaman kibar ve olumlu bir yaklaşım benimseyin, satıcının sizi gerçek bir profesyonel olarak görmesi için sağlam bir gerekçe sunun.

4. Adım : Ek bilgi isteyin

Bütçeniz dahilindeyse, birden fazla öğeyi bir araya getirmek pazarlık gücünüzü artırır.


"Bir tane yerine beş tane ürün almama ne dersin?" »


Bu, pazarlık yaparken ikna edici bir argüman olabilir, ancak bir satıcının diğer ürünlerin fiyatı üzerinden kârı telafi etmek isteyeceğini unutmayın.

5 .Adım : Piyasadaki rakipler hakkında konuşun

Ürününüzü önceden çok iyi incelediyseniz, eşdeğer bir ürün için piyasada alınan fiyatları bilirsiniz. Bu nedenle, güçlü bir müzakere argümanıdır. 🧠


Ancak, en azından gerçekten daha düşük bir fiyat sergileyen rakip tekliflerin, teslimat veya diğer ek ücretler gibi maliyetleri gizleyebileceğini unutmayın. Bu nedenle, başka bir yerde daha ucuza bulduğunuzu iddia etmeden önce kontrol etme önlemini alın.

Aliexpress fiyatlar üzerinde pazarlık

Aliexpress stoksuz satış (dropshipping) platformunda şunu unutmayın: Çinli tedarikçiler sizden ilk fiyat tekliflerini kabul etmenizi beklemiyorlar. Asya'da bir gelenek olarak, fiyat pazarlığı çok bekleniyor ve konuyu ele almazsanız tedarikçinizi şaşırtacaksınız.


Fiyat indirimi konusunda aşılmaması gereken makul sınırlar olmasına rağmen (örneğin ilk temastan itibaren -%50 teklif etmek) hedef fiyatınızı kendisine iletebilir ve ona yaklaşması için en iyi teklifinin ne olacağını sorabilirsiniz. Amaç, herkesin kendisi için bir şeyler bulması gerektiğini akılda tutmaktır! Hem sen hem o. 🙌


Bu noktada tedarikçilerden çeşitli tepkiler gelecektir. Bazıları oranlarını biraz düşürürken bazıları ondan uzaklaşacak. Tedarikçi hedef fiyatınızdan çok daha yüksek bir fiyat teklif ederse, ona nedenini sorun ve diğer tedarikçilerin sunduğu fiyatları da paylaşın, rekabetin işe yaramasından çekinmeyin!


Ayrıca, tedarikçiden ilk teklifi aldıktan hemen sonra fiyat indirimi istemenizi tavsiye ederim.

Son ipucu, tedarikçiniz çok düşük bir fiyatı kabul ederse , ürünlerinizin kalitesini etkileme veya tedarikçinizin kârını, siparişlerinizi artık umursamayacak bir düzeye düşürme riskiniz olduğunu unutmayın. Bu yüzden armudu ikiye bölün ve uzun vadeli bir işbirliğini hedeflemek için en iyi ortak zemini bulmaya çalışın.

En iyi fiyatları bulmak için tavsiye

Fiyatları doğrudan tedarikçilerle görüşmek , birim fiyatlarınızı düşürmenin tek yolu değildir . Tecrübelerden yola çıkarak, fiyatlar üzerinde muhtemelen olumlu bir etkisi olacak 5 yöntem sunuyoruz.


1) Büyük hacimler satın alın

2) Standart malzeme ve bileşenleri kullanın

3) Gereksiz ürün özelleştirmesinden kaçının

4) Kalite gereksinimlerinizi azaltın

5) Deniz yoluyla teslim yöntemini düşünün

1) Büyük hacimler satın alın

Toptan satın alın ve muhtemelen daha düşük bir birim fiyatı elde edeceksiniz. Size hatırlatmak istediğim şey, alışverişlerinizi tek bir tedarikçiden gruplandırmaya odaklanmanız. Aslında, birçok ithalatçı farklı tedarikçilerden satın alma eğilimindedir ve bu nedenle her birinden satın alınan miktarı azaltır. 👌

2) Standart malzeme ve bileşenleri kullanın

Ürün, malzemelerin ve bileşenlerin bir bileşimidir. Tedarikçiniz bu malzemeleri ve bileşenleri taşeronlardan satın almalıdır. Çok sayıda çeşitli bileşen ve malzeme, yapılacak satın alma sayısının artmasına ve dolayısıyla maliyetlerin artmasına neden olur.


Bu sorunu önlemenin en iyi yolu, aynı malzemeleri ve bileşenleri birden fazla üründe yeniden kullanmaktır. Bu yaklaşımın olumlu bir yan etkisi, tedarikçilerden minimum sipariş miktarı (MOQ) gereksinimini de düşürebilmenizdir.

3) Gereksiz ürün özelleştirmesinden kaçının

Özel ürünler genellikle enjeksiyon kalıpları veya lazer yazıcılar gibi özel araçlar gerektirir. Bir enjeksiyon kalıbı çok sayıda birim (genellikle yüzbinlerce sayılır) için kullanılabiliyorsa, genellikle ithalatçı tarafından ödenir.


Bu nedenle, ne kadar özelleştirilmiş ürün sipariş ederseniz, takım maliyeti o kadar yüksek olur. 📈


Bununla birlikte, birçok stoksuz satış yapan kişi, bir tasarımdaki en ufak bir değişikliğin takım maliyetlerinde büyük bir artışa yol açabileceğini anlamıyor.


İşte biraz para biriktirmek için önerilerim :


- İthalatçının genellikle herhangi bir ek alet için ödeme yapması gerekir. Bu nedenle, zorunlu olmadıkça ürün özelleştirmesinden kaçının.

- Ürün özelleştirmesini pahalı aletler gerektirmeyen bileşenler ve/veya malzemelerle sınırlandırın.

4) Kalite gereksinimlerinizi azaltın

Ayrıca, dropshipper'ın tedarikçi tarafından karşılanamayan bir kalite standardı talep ettiği birçok durum gözlemledim. Tedarikçinin karşılaması neredeyse imkansız olan boyutsal kısıtlamalar, renkler, malzemeler veya diğer özellikler gibi. Tutarlı kalın, düşük bir fiyata çok yüksek kalite standartları talep edemezsiniz...


Tedarikçinin bakış açısından, çok zor kalite gereksinimleri , özellikle işiniz yeniyse, israfı ve kayıp riskini artırır!


Bir tedarikçi, gereksinimlerinizin karşılanmasının zor veya imkansız olduğunu açıkça belirtirse , aşağıdaki işlemlerden birini yapmanız gerekir :


  • Başka bir tedarikçi arayın (ilkini korkutup kaçırdıysanız).
  • İlk fiyatta bir artışı kabul edin.
  • Gereksinimlerinizi üretim kapasitelerine göre ayarlayın.
  • Kısacası, tedarikçiniz nezdinde güvenilirliğinizi koruduğunuzdan emin olun. Kendisinden ulaşılamaz kalite standartlarını talep etmek, talebinize duyduğu güveni sarsacaktır ve bu güvenin uzun süreli ve karlı bir işbirliği için şart olduğunu unutmayınız. 🛠
  • Başka bir tedarikçi arayın (ilkini korkutup kaçırdıysanız).

5) Deniz yoluyla teslim yöntemini düşünün

Deniz taşımacılığı genellikle hava taşımacılığından çok daha ucuzdur, ancak yine de ürünlerinin nihai birim fiyatı üzerindeki etkisini her zaman ölçmeyen ithalatçılar tarafından sıklıkla kaçınılır.


Tabii ki, deniz taşımacılığı daha uzundur, bir geminin Avrupa ve Kuzey Amerika'daki çoğu limana ulaşması 30-40 gün sürer. Bu, örneğin tedarikçiden yeni bir siparişi tetikleyecek minimum stok uyarılarının ayarlanması gibi akıllı stok yönetimini içerir. 📦


Kendimi tekrar etme pahasına ısrar ediyorum: dikkatli olun ve hisse senetlerinizin yönetimi konusunda önceden plan yapın , kar marjlarınızı tehlikeye atmayın! Dropshipper'ların aceleyle hareket etmesi ve son dakikada hava taşımacılığı rezervasyonu yapması ve ürünlerinde gelecekteki karlarını azaltması hala çok sık oluyor.


Sana yapmanı tavsiye ettiğim şey :


  • Planlanan stok bitmeden en az 3 ay önce siparişinizi verin.
  • Tedarikçinizden nihai varış noktasına nakliyeyi de içeren herşey dahil bir fiyat isteyin.

Tedarikçilerimin fiyatları COVID-19'dan sonra neden arttı?

covid et dropshipping aliexpress


COVID-19 salgını , uluslararası ticareti etkilemesine ve nakliye sürelerini önemli ölçüde yavaşlatmasına ek olarak, stoksuz satış yapanlara ve tedarikçilerine zor anlar yaşattı.


Gözlemlerime göre, Çin'de ortaya çıkan tarife enflasyonu, ilgili endüstrinin türüne çok bağlıdır.


Örneğin, tıbbi malzeme ihracatçıları 2020'nin ilk yarısında işleyebileceklerinden daha fazla sipariş aldı ve bu da fiyatlarda, MOQ'larda ve tek taraflı ödeme koşullarında ani artışlara yol açtı. 🩺


Tersine, diğer sektörlerdeki bazı tedarikçilerin, sipariş defterlerini doldurmak için fiyatlarını düşürmeye daha meyilli olduklarını gösterdikleri belirtilmelidir. Bu nedenle , küresel pandemiden etkilenip etkilenmediğini bilmek için duruma göre konumlandığınız nişi analiz etmek gerekir.

Alibaba'da ticaret yapabilir misiniz?

Alibaba , B2B e-ticarette önemli bir oyuncu . Dünyanın dört bir yanındaki alıcılar ve tedarikçiler, işlerini büyütmek için bu platformu kullanıyor.


Alibaba.com'u bu kadar güçlü yapan şey sunduğu tekliflerdir. B2B satın alma deneyimini genelleştirmek için tasarlanmış çok çeşitli özellikler, araçlar ve hizmetler sunar. O, Aliexpress'in bir nevi "babası" sayılabilir. 📈


Daha büyük miktarlarda sipariş vermenizi sağlar, ürünleri kişiselleştirme imkanı sunar ve Çin merkezli fabrikaların satış temsilcileriyle neredeyse doğrudan iletişim kuracaksınız.

Evet, elbette bu platformda işlem yapmak mümkün. Size daha önce de açıkladığım gibi, sipariş miktarları daha yüksek olduğu için Alibaba'da pazarlık yapmak Aliexpress'ten çok daha kolay.

Prosedür şu şekildedir: fiyat teklifi isteyin ve ardından Alibaba'nın mesajlaşma sistemini kullanarak almak istediğiniz fiyatı teklif edin. Tedarikçi, dilerse fiyatı serbestçe ayarlayabilecektir, çünkü Alibaba.com, fiyat pazarlığı söz konusu olduğunda alıcı ve satıcı arasına karışmaz. 💬


Fiyat pazarlığının doğrudan fabrikada yüz yüze yapıldığında (temsilciniz oraya seyahat edebilir), ancak her zaman e-posta, sistem, Skype veya WeChat ile pazarlık yapabilirsiniz.

Tedarikçinizle en iyi fiyatları görüşmek size kalmış!

Hiçbir şey pratiği yenemeyeceği için, gelecekteki tedarikçilerinizi ikna etmek için gerekli tüm teoriyi öğrendiğinize göre, tüm bu bilgileri uygulamaya koymanın zamanı geldi! 💪


Bunu yapmak için, daha basit bir şey yok. İlgilendiğiniz ürünü Aliexpress veya başka bir eşdeğer platformda bulun. Tedarikçiyle e-posta yoluyla iletişime geçin ve onu size paranızın karşılığını en iyi şekilde sunmaya ikna etmek için benim tekniklerimi uygulayın . Kendinize güvenin, iyi yürütülen bir müzakere ile neler elde edebileceğinize şaşıracaksınız.

ANKET
Dropshipping'i nasıl keşfettiniz?

WEB TİCARET

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar,

senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.”

Güncel kalın